Küresel piyasalar rekor tazeledi

Kritik ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi küresel hisse senetleri piyasaları rekor seviyelere yükseldi. ABD’den gelen bir dizi verinin de desteğiyle MSCI Dünya Endeksi rekor kırdı.

Asya’da Japon Topix endeksi de gün içi rekor seviyesini görürken Kore hisseleri Samsung bilançosuyla yükseldi. ABD hisse vadelileri sabah hafif yükselişte. Tahviller tarım dışı verisi öncesi sakin seyrini koruyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,359 seviyesinde.

Bloomberg Dolar Endeksi sterlindeki güçlenmenin de etkisiyle yüzde 0,1 ekside seyrediyor.

GÖZLER ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİLERİNDE

ABD’de açıklanacak istihdam verilerinin tarım dışı istihdamda yavaşlama ve ücret artışlarında soğumayı yansıtması bekleniyor.

Bloomberg anketine yansıyan medyan beklentilere göre ABD ekonomisi haziranda 190 bin net tarım dışı istihdam yarattı. Bu veri mayıs ayında 272 bin olarak gerçekleşmişti.

Ortalama saatlik ücretlerin ise yıllık yüzde 3,9 ile son üç yılın en düşük seviyesinde artması bekleniyor. İşsizlik oranının da iki yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesi olan yüzde 4’te kalması öngörülüyor. Eğer beklentiler gerçekleşirse işgücü piyasasındaki bu kademeli soğuma Fed’in bu yıl iki faiz indirimi yapmayı öngören senaryosunu kuvvetlendirebilir.

Yatırımcılar da vadeli piyasada Eylül ve Aralık olmak üzere iki faiz indirimi öngörüyor.

Bloomberg Economics ekonomistleri “Manşet istihdam verisi Fed’in sabırlı olması gerektiğine işaret etse de işsizlik oranındaki yükseliş daha fazla aciliyetin habercisi. Fed’in eylül toplantısında faiz indirimlerine başlamak üzere daha fazla kanıt elde edeceğine inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x